Jönnek a vörös dagály gyilkos algái
TudományFloridában a vörös alga virágzás során rengeteg tengeri élőlény pusztul el.
A "vörös dagály" milliószámra pusztítja a halakat és más tengeri élőlényeket. 1996-ban másfélszáz védett tengeri tehén érthetetlen halálának okát kutatva ismerték fel a biológusok a virágzó algák veszélyes tulajdonságait. Richard Pierce és munkatársai a sarasotai Mote tengerkutató laboratóriumban úgy találták, hogy a floridai "vörös dagályt" okozó Karenia brevis algafaj által termelt három idegméreg egyikének, a brevetoxin 3-nak ötvenszer akkora a koncentrációja a levegőben, mint a vízben. Ezzel magyarázható, hogy a "vörös dagályok" idején a tengerparton járókat száraz köhögés fogja el és ömlik a könnyük.
Pierce szerint a méreg a felrepedt algasejtekből a vízbe kerül és a hullámok keltette buborékokkal a felszínre emelkedik. A tenger felől fújó szél ezután a mérgező aeroszolt a partra fújja. A beszippantott aeroszol részecskék túlnyomó része a felső légutakban végzi, s az orrot és a torkot irritálja. Mintegy 6 százalék azonban a tüdőbe jutva asztmás zihálást, szoruló légzést válthat ki.
A Mote laboratórium "vörös dagályokról" szóló kiadványában Richard Pierce azt tanácsolja, hogy aki a vörös alga virázásának idején sétál a nyugat-floridai partokon, az légúti panaszok esetén viseljen maszkot - írta a The New Scientist című angol tudományos folyóirat.
[ Delta ]