»» ««

Pusztulnak az Atlanti-óceán koralltelepei

Környezetvédelem

A trópusi társaikhoz hasonlóan igen látványos hidegvízi korallok fontos élőhelyei az emberi fogyasztásra halászott halaknak. A fenékhálós halászati technológia viszont tönkreteszi ezeket a csodálatos képződményeket.

Ragyogó színű, változatos alakzatú korallok, színes halak - így képzelünk el egy trópusi korallzátonyt. Nem kevésbé látványosak, de annál kevésbé ismertek viszont a mérsékelt övi tengerekben élő társaik, a hidegvízi korallok.

Ezek 50-2000 méteres mélységben fordulnak elő. Mivel jórészt napfény nélküli környezetben találhatók, a trópusi korallokkal ellentétben - amelyek energiájukat a fotoszintetizáló algákkal való szimbiózisból nyerik - a hidegvízi korallok lárvákkal és planktonokkal táplálkoznak. Ezért leginkább ott fordulnak elő, ahol az erős áramlatok tápanyagban gazdag vizet szállítanak.

A koralltelepek fontos szerepet töltenek be a tengerek ökoszisztémájában, ugyanis számos élőlény számára biztosítanak élőhelyet: tengericsillagoknak, rákoknak, halaknak. Főleg ez utóbbi miatt, nem csoda, hogy a halászterületek mintegy 40 százaléka a hidegvízi koralltelepek térségében található. Éppen ez jelenti a vesztüket.

A fenékhálós halászati technológia (a tengerfenéken nehezékekkel ellátott hálót húznak) ugyanis percek alatt tönkreteszi azt, aminek kialakulásához évezredekre volt szükség. Ezen kívül komoly veszélyforrást jelent a korallzátonyokra a tengeri szénhidrogén kitermelés és szállítás.

A WWF felhívja a figyelmet ezeknek az élőhelyeknek a fontosságára, és kezdeményezi az Atlanti-óceánban lévő koralltelepek nagy részének természetvédelmi oltalom alá helyezését, és a fenékhálós halászat betiltását.

Elsődleges cél az egyik legnagyobb korallzátony (130 négyzetkilométer), a Rockall Bank védelem alá helyezése, amely közel négyszáz faj, többek között a Lophelia pertusa nevű korall élőhelye. A Lophelia pertusa nagyon lassan, évente csak 4-26 millimétert nő. Ez is jelzi, hogy milyen érzékeny rendszerről van szó. Habár a hidegvízi korallzátonyok többsége nem áll védelem alatt, az elmúlt évek alapján sikerekről is lehet beszélni.

Sikerként könyvelhető el, hogy a Norvégiához tartozó korallzátonyokat már korábban védelem alá helyezték. A Skócia partjaitól északnyugatra lévő Darwin Maunds-nál az EU döntése nyomán 2003. óta tilos a fenékhálós halászat. Mint ahogy arról a National Geographic Online is beszámolt, a Földközi-tengeren tavaly három szintén hidegvízi korallzátonyt nyilvánítottak védetté.

[ FigyelőNet ]


Hozzászólást csak regisztrált felhasználótól fogadunk el. Regisztrálás/belépés.

Merülőhelyek

Um El Faroud Wreck

Malta

3/6 db alapján:érdekes(átlag: 4.2) nehéz körülmények
max: 34m, látótáv: 10-25m , áramlás

parti merülésroncs merülésmesterséges élőhelyjelentős halraj nyílt vízben

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés