»» ««
Súgó - -

Merülőhely rögzítése

- Merülőhely adatbázis


Merülőhelyek leírása
Az adatbázis első szintje a nagyobb körzetek alá besorolt ország, amelyeket feloszthatunk azon belüli fontos merülési térségekre. Ezen térségek, vagy közvetlenül az országok alá kerülnek a merülőhelyek.
A merülőhelyek rögzítésekor nincs lehetőség egyéni megjegyzést beírni, csupán néhány meghatározott, ám nagyon fontos paramétert tölthetünk ki. Megnézheted magad, a kitöltés reményeink szerint egyértelmű:
www.divecenter.hu/Divesite/newsite

Merülőhely nemzetközi ismertségű NEVE : Törekedjünk arra, hogy a legismertebb nevét írjuk ide. Amennyiben több néven ismert, írju azokat / jellel elválasztva pl. Peltastis Wreck / Silói Roncs . Ha van jelentősége, jelölhetünk további információt is, pl. a merülőhely elejére írhatunk térséget lásd:
Paleokastritsa, Bobbyfels
Paleokastritsa, Himmelsloch
Részletes segítség.

Ország: Válasszuk ki a listából a merülőhely országát. Némely országot szétbontottunk, ha azt a búvárszempont igényli, pl. Egyiptom - Vörös-tenger és Egyiptom Földközi-tenger.

Országon belüli azonosításhoz kulcsszó: Ezt akkor használjuk, ha az ország valamilyen okból több, búvárkodás szempontjából érdekes régióra tagolódik. Például felhozható példaként Málta a több szigetével, vagy Egyiptom ahol egyértelműen elkülönülnek olyan nagyobb régiók, mint Hurghada, Sharm, vagy épp a külső zátonyok mint a Brothers, St. Johns´ stb.
Ez a lista lehet lezárt tehát nem bővíthető, vagy nyitott. Nyitott esetben bárki felvehet ide kulcsszót, de természetesen ezt ellenőrizzük. Több országnál általunk már fel van töltve ez a lista, hogy ne legyen keveredés a túl sok kulcsszó használata miatt.
Részletes segítség

GPS koordináta:
Itt adhatjuk meg a merülőhely földrajzi koordinátáit. A rendszert megpróbáltuk felkészíteni az általánosan használt formátumokra, kezdve a fok perc mp felosztástól a Google Earth által használt soktizedes számon keresztül egészen az egzotikus NAC formátumig. A koordináta pontosságát is meg kell adni.
A Pontos érték azt jelenti, hogy ott jártál és GPS-szel a kezedben a merülőhelyen tároltad, ez alapján akár egy 1-2 méter pontossággal meg lehet találni a merülőhelyet.
A Jó közelítéssel akkor jó választás, ha nem voltál ott személyesen, de pl. a Google Earth alapján egyértelműen be tudtuk azonosítani a helyszínt.
A Tájékoztató jellegű koordináta arra jó, hogy az ember nagyjából el tudja helyezni a merülőhelyet, de az esetleges pontos odataláláshoz inkább ne használjuk.
Rögzítéskor miután beírtuk vagy másoltuk a koordinátákat a "fordítás" gombbal átalakíthatjuk a program által tárolt formára, ezáltal ellenőrizhető, a rendszer felismerte-e a beírt adatokat. Ezután az "Ellenőrzés Google Map-ban" gombbal megnézhetjük az említett weboldalon a helyet, ezzel manuálisan is ellenőrizve a helyes adatmegadás.
Részletes segítség

Megközelítés tipusa: A merülőhely megközelítésének leginkább jellemző módja. Nyilván vagy olyan hely amelyet napihajóval, speedboat és esetleg szafarihajóval is merülnek. Ez esetben azt adjuk meg, ami leginkább jellemző.

Élőhely jellege: Ez egy fontos, és félreérthető rész. Itt azokat az élőhelyeket pipáljuk ki - akár többet is - amelyekre jellemző élővilág tipikus a merülőhelyen. Tehát a homokos élőhelyet csak akkor pipáld be, ha tényleg van érdekesség is ott, hiszen nyilván minden merülőhelynek van tengerfenék része, csak nem biztos hogy érdemes azt megmerülni.


Merülés jellege: Ismét kiválaszthatsz többet is, de azokat jelöld ami a merülésre jellemző.
A fal merülés a jórészt meredeken a mélybe zuhanó falakat jelenti, a merülés ilyenkor tipikusan a fal mellett haladva történik, lényegtelen, hogy az a fal egy zátony, vagy nagyobb szárazföld része.
A zátony merülés nem arra utal, hogy korall zátonyt merülsz, hanem a merülés módját. Alapvetően az a zátony merülés, amikor egy vagy több zátonyt, tornyot merülsz teljesen vagy részben körbe, illetve akkor is, ha egy nagyobb zátonyt merülsz ugyan, de nem meredek az oldala, és/vagy aránylag sekély a fenék, tehát nem nevezhető fal merülésnek.
A Roncs egyértelmű, itt kötelező megadni az állapotát, illetve jelölheted, hogy pl. egy hajó roncsnál belehet-e menni abba, vagy csak kívülről merülhető.
Állapotánál a teljes a felismerhetően egészben maradt roncs, a váz pl. a Carnatic csontvázszerű roncsa, a maradvány amikor teljesen szétesett a roncs, szinte nem is ismerhető fel, csak darabok vannak. A rakomány lehet pl. amfóra, ágyú, vagy akár egy hajóhorgony is.
Az üregnél válaszd ki a behatolás mélységét, amit nagyjából méterben is megadtunk. A lényeg, hogy egyértelmű legyen, ez csak egy kis üreg ahová be lehet úszni, de azért nem kell barlangász végzettség, vagy igazi barlang.
Sok helyen úgy különböztetik meg az üreget a barlangtól, hogy az üregből mindig látható a kijárat, a barlangból pedig nem.
A scenic (nézelődős) merülést próbáljuk csak akkor használni, ha a többi jelleg egyike sem jellemző, pl. egy olyan merülőhelynél, ahol nincsen se fal, se zátonyszerű részet, hanem sík az aljzat (tavak pl.).

Bár többet is be lehet jelölni, A fal/Zátony/Scenic közül lehetőleg csak a leginkább jellemző merülés jelleget jelöld be!
Súgó 1.06 © 2007-2013 Bunny

Merülőhelyek

La Punta (Costa Paradiso)

Italy (Italia)

1/1 db alapján:átlagosan érdekes(átlag: 3) átlagos nehézségű
max: 24m, látótáv: 4-10m , áramlás

speedboat-os megközelítészátony merüléssziklás, hasadékos élőhelyföldközi tengeri muréna

Búvárbazár

5mm-es neoprém ruha

Ár: 25.000 Ft.


Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés