Általános: EU-tagország, beutazás útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal. Ajánlott utazási időszak májustól októberig.
Dekompressziós kamrák: Málta, Gozo. Vészhelyzeti telefonszám: 112 |
A Földközi-tenger közepén található miniállam egyike a térség legismertebb búvárúticéljainak. A fősziget Málta mellett Gozo és Comino is büszkélkedhet néhány ismert merülőhellyel. A főleg angol turisták körében népszerű szigetek (sokáig volt angol gyarmat, ezért a helyiek valamennyien beszélik is az angolt) elsősorban a száraz, forró nyáron hemzsegnek a turistákról.
De a viszonylagosan enyhe tavasz és ősz is sok turistát, főleg búvárt vonz. Az utazást megkönnyíti, hogy Málta is EU-tagország, 2008. január 1-től pedig hivatalos pénzneme az euro. Ráadásul könnyen szervezhető egyénileg is út, hiszen az Air Malta közvetlen budapesti járata, az interneten keresztül könnyen és olcsón foglalható szállások és a színvonalas bázisok leegyszerűsítik az utazó dolgát.
Málta lényegesen mozgalmasabb és zsúfoltabb, mint Gozo, ahol nyugalmasabb nyaralásra van lehetőség. Máltán belül a főváros közelében levő St. Julian's körzete a számtalan éjszakai bárral és szórakozóhellyel nagyon hangos, a szintén népszerű, de egy árnyalattal kellemesebb St Paul's Bay és Bugibba inkább megfelel egy hagyományos nyaralásra. A szálláshely pontos helye szinte lényegtelen, mert a sziget kis mérete miatt bárhonnan vállalják a transzfert a bázisok, maga a sziget pedig könnyen bejárható a sűrűn közlekedő buszokkal vagy bérautóval. Máltán mindent összevetve több a felszíni látványosság mint Gozón. Előbbi szigeten a vallettai lovagvár, Mdina vagy az őskori romok egyaránt sok turistát vonzanak, de Gozónak is megvannak a maga különlegességei.
A szigeten komoly erőfeszítéseket tesznek a búvárturizmus fejlesztése érdekében. Erre példa a közelmúltban üzembeállított gozói dekompressziós kamra, illetve a nemrég elsüllyesztett, mesterséges zátonyként funkcionáló hajók. Mind Máltán, mind Gozón számos jól felszerelt búvárbázis működik a szigetek több pontján, de a kis távolságok miatt gyakorlatilag elhelyezkedéstől függetlenül minden helyet merülnek. Létezik az önálló búvárkodás lehetősége is, amihez egy engedélyt kell kiváltani, de az utazók többsége vezetett merüléseken vesz részt. A szigeteken mind a parti, mind a hajós merüléseknek széles a választéka és az áruk is korrektnek mondható.
Több ismert roncs is van, elsősorban Málta környékén: a Rozi, vagy a hatalmas Um El Faroud tanker mellett repülőgép- és tengeralattjáróroncsot is lehet merülni, illetve a technikai búvárok is merülhetnek mélyen fekvő roncsokat. A második világháborúban elsüllyedt roncsok közül a legismertebb a sekélyen nyugvó HMS Maori, míg a mesterséges zátonyok közül a már említett Rozi és a 2007-ben elsüllyesztett P29 gyakran látogatott. Gozo közelében is süllyesztettek kisebb hajókat búvárlátványosságként. Több jól ismert üreg vonzza emellett a búvárokat, leginkább Comino és Gozo szigetén.
Az élővilág a Földközi-tenger más pontjaihoz hasonlítva gazdagabb, a késő nyáron 27 fok körüli vízhőmérséklet pedig ideálissá teszi a búvárok számára, bár a tavaszi-késő őszi 19-23 fok sem olyan rossz.