Újra a felszínen
EgyébTöbb száz éves hajóroncsokat emelnek ki a Visztulából a lengyel Tengermelléken.
Az első roncsot hétfőn tisztították meg az iszaptól, majd felszínre emelték. Ezek után a gdanski tengerészeti múzeumba került, ott újítják fel a leletet. Szakértők szerint a hajó maradványai rendkívül értékesek a lengyel régészek számára: először vizsgálhatnak meg egy jellegzetes, XVIII. századból származó visztulai, lapos fenekű vitorlást, amelyet eddig csak a gazdag ikonográfiai és történelmi forrásokból ismertek.
A lapos fenekű hajó roncsaira a helyi tengerészeti hivatal munkatársai bukkantak, amikor a Visztula holtágának tervezett mélyítése előtt átvizsgálták a folyó medrét. Az iszapban öt roncsot fedeztek fel: közülük hármat még a mélyítési munkálatok megkezdése előtt el kell távolítaniuk. Waldemar Ossowski régész a PAP lengyel hírügynökségnek azt mondta, hogy az első roncsot méretei miatt nem tudták egészben kiemelni. A valószínűleg 40 méter hosszú hajónak csak az orrát vágták le és hozták a felszínre. Ezzel utat is nyitottak maguknak a következő roncshoz, amelyet várhatóan július végén emelnek ki a vízből.
A tengerészeti múzeum szakértője szerint csak a régészeti vizsgálatok után születik döntés a roncs további sorsáról. Valószínűnek tartja, hogy a múzeumban marad, de azt sem zárja ki, hogy a Gdanski-öböl fenekére süllyesztik, ahol már több hajómaradványt elhelyeztek egy tervezett víz alatti skanzenben.
[ MTI ]