»» ««

Cápaenciklopédia: az óriáscápa

Tudomány
2/2. oldal

Albumhoz klikk a képre.

Az óriáscápa egyik legjellegzetesebb anatómiai sajátossága a száj, amely testméret arányosan az összes cápafaj között a legnagyobb, teljesen kitátva, a kifejlett egyedeknél az 1,5 méteres magasságot is elérheti a szájnyílás. Szintén rekordtartó a máj hatalmas méretével, amely az állat testtömegének majdnem a harmadát teszi ki. Az óriási máj nagymennyiségű olajat tartalmaz, segítve a lassú mozgású állat semleges lebegőképességét. Az óriáscápa palnktonszűrögető életmódjával függ össze, hogy a fogazata visszafejlődött, és rendkívül apró fogakból áll. Az alsó és a felső álkapocsban több sorban 2-2.500(!) fogat találunk. A szemei viszonylag kisméretűek. Szintén az életmódjával függhet össze, hogy a bioelektromos mikro feszültséget érzékelő szerv, a Lorenzini-ampulla az óriáscápáknál igen fejletlen.

Elevenszülő, a nőstény 16 hónapos vemhességet követően 2-6 ivadékot hoz világra. A kutatók azt valószínűsítik, hogy az óriáscápáknál is létezik a "méhen", azaz az uterus-on belüli, ivadékok közti kannibalizmus. Az újszülött példányok testhossza 150-170 centiméter.

Táplálékát túlnyomó részt apró, planktonikus evezőlábú rákok a krill, és halikrák, valamint kicsiny halivadékok alkotják. A táplálékot közvetlenül a vízfelszín alatt úszva, és a vizet az óriásira kitátott száján folyamatosan átáramoltatva szűri ki. Óránként átlag 2000 liter víz megszűrésére képes. A téli hónapokban beszünteti a táplálkozást, és a mélyvizekebe húzódva, hibernált állapotban, egyfajta "téli álmot" alszik.

Elterjedtsége, etológiája, veszélyességi fokozata

Az óriáscápa főleg a hideg-mérsékelt, és a szubarktikus vizeket kedvelő, ún. boreális faj. Legnagyobb populációjuk az észak-atlanti térségben él, Új-Foundlandtól Izland térségén át a Skandináv félszigetig, illetve az Északi-tengerben, valamint Brit-szigetek nyugati partvidékén. Annak ellenére, hogy alapvetően hidegvizes faj, előfordul a Földközi-tengerben is, főleg kora tavasszal a Messinai-szoros és Málta térségében. Megtaláljuk Dél-Afrika fokföldi vizeiben, valamint a kelet-pacifikus térségben az Alaszkai-öböltől Chiléig, illetve Új-Zéland környékén.

Szociális faj, időnként 50-100 egyedből álló csoportokat alkot. A csoportokon belül életkor szerinti szegregáció figyelhető meg. Életmódjáról és viselkedési szokásairól jelenleg még hiányosak az ismereteink.

Békés, nyugodt természetű faj, jól tűri ha a búvárok megközelítik. Ha provokálják -méretéből adódóan- veszélyessé válhat. Több feljegyzést ismerünk olyan esetekről, amikor az óriáscápára szigonnyal vadászó halászok kisebb hajóját a megsebesített állat pozdorjává törve, elsüllyesztette.

Merülőhelyek

Szervezett körülmények között jelenleg egyedül csak Angliában tudunk merülni ezzel a fenséges óriással, így leírásunkban most csak brit merülőhelyek szerepelnek.

Nagy Britannia
Porthkerrys and Penzance, Cornwall grófság. Szezon: május-augusztus
Isle of Lundy, Ír-tenger. Szezon: június-szeptember
Isle of Man, Ír-tenger. Szezon: május-szeptember

Képek, szöveg:
Dr. Elter Tamás
PADI Instructor, az American Elasmobranch Society tagja,
MARINE LIFE SHARK PROJECT

www.marinelife.hu

Kapcsolódó írásaink:

Első   Visszalép Következő   Utolsó

1 2

Hozzászólást csak regisztrált felhasználótól fogadunk el. Regisztrálás/belépés.


 2. Bunny 2009 júl 21. 17:38  
Jól hangzik, egyszer szeretnék ilyent is látni víz alatt :)
 1. rc3 2009 júl 21. 11:33  
Két hete írországban az északi csatorna partjainál a Carrick A Rede Rope - kötélhíd szikláinál 2 bébi 3-4 m-es  basking shark úszkált a víz felszínén a sziklák mellett. Sárgultam az irigységtől mert a helyi bázisok hajói folyamtosan váltották egymást. Gondolom elég népszerű merülőhely lehet. Kiindulás a vízben magányosan ácsorgó sziklától amit körbeúsznak, után megússzák a nagy szikla külső ívét amire átvezet a híd és levezetésképpen úszkálnak egy kicsit a cápákkal majd a felszínen eltávolodnak a szikláktól és itt veszi fel őket a hajó.  A hídőr szerint tavasszal és nyáron rendszeresen itt "lubickolnak" és ijesztgetik a kedves látógatókat. Állítólag néha csapódik hozzájuk 1-1 nagyobb példány is. Sajnos nem tudtam képeket készíteni, de a másik magyar csoportból egy hölgy meggondolta magát a cápák láttán és inkább lement a parti sziklákra fotózni. Biztosan búvár volt, mert jellegzetes egyiptomi kapucnis felső volt rajta, a parkolóban már nem tudtam megvárni mert továbbindult a buszunk. Így ezúton kérném őt ha erre jár és olvassa a hozzászólásomat dobojon pár képet akár ide akár privátban.

Merülőhelyek

Eel Garden

Egypt, Red Sea

2/3 db alapján:kimagaslóan érdekes(átlag: 4.7) könnyű körülmények
max: 23m, látótáv: 25m felett

parti merülészátony merüléshomokos élőhely korallos, trópusi élőviláglegalább 1.5m-es hal

Búvárbazár

5mm-es neoprém ruha

Ár: 25.000 Ft.


Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés