Észak érintése - Göteborg
Utazási élmények2/2. oldal

Bár az internetes útvonaltervező remek itinert adott meg, sajnálatos módon hétvégén a kora reggeli órákban még Göteborgban sem érhető el minden csatlakozás. Így hát kénytelenek voltunk igénybe venni szinte az egész búvárkaland legköltségesebb tételét: az út utolsó szakaszát taxival tettük meg a búvárközpontig. Azt hiszem, más jellegű alkalmassági vizsga vár az ottani sofőrökre, legalábbis a mienk feltűnően sokat bújta a térképet.
A Flying Divers bázisa közvetlenül a kikötőbe települt, két szintes épületben kapott helyett. Először egyeztettünk, majd rendeztük az anyagiakat, aztán az alagsorban elkezdtük összeválogatni a felszerelést. Meglepő, vagy sem, amit adtak, az bizony minőségi cucc volt, még ha (összhangban az életszínvonalról mondottakkal) nem is a legdrágább típusok. Svédországról sokunknak jut eszébe a Poseidon, de hiába volt ez a bolt is márkakereskedő, azért nem Poseidonokat tartottak bérlése. Sőt, szinte senki nem is azzal merült. Ez főleg azok után lepett meg, hogy az autók terén mennyire ragaszkodtak a Volvóhóz - talán ha hozzánk sem a Suzuki települ, hanem mondjuk a Volvo, akkor?...

Göteborg egyébként a Balti- és Északi-tengert összekötő Kattegat-öböl partján található, és a helyi búvárok szerint Svédországnak egyértelműen a jobban merülhető helyei közé tartozik. A keleti oldal alig sós vize ugyanis állítólag nem egy búvárparadicsom, a nyugati oldalon észak felé haladva kezd javulni a helyzet, majd Göteborgtól 100-200 kilométerre már egészen izgalmas helyek is akadnak. Ha máshol nem, Norvégiában... Nagyjából 10 méteres hajónk tökéletesen megfelelt a 12 személynek, szimpatikus volt a közvetlenül vízszintben levő plató, az uszonyos létra és a fűtött fülke, ahol összezsúfolodva melegedtünk a hajóút alatt. Az erős szél miatt a szigetvilág egyik védettebb, de nem is túl jónak számító öblében merültünk kettőt. Az eligazítást a skipper tartotta, aztán a búvárok önállóan indultak el a merülésre, szó sem volt "csordázásról". Társaim Hans és Lars-Ake voltak, akikre először ránézve azt gondoltam, hogy rettentően jó és tapasztalt búvároknak kell lenniük, vagy máskülönben érdemes lenne megfontolnom, hogy ilyen arcokkal vízbe menjek. Persze nem szabad elsőre ítélni. Remekül merültek, ráadásul ők is kedvesek voltak, mint ahogy mindenki más is a hajón, szóval kellemesen telt a nap a felszínen.

Sok hűhó két merülésért, mondhatná bárki. Ha valaki megkérdezné, megéri-e északon merülni, akkor alapból annyit mondhatnék, persze, hiszen merülni mindenütt jó. De azért ha őszinte vagyok el kell ismerjem, ezek a helyek csak akkor jók, ha elfogadjuk a körülményeket, és abban próbáljuk meglátni az érdekességet, mennyire más itt a tenger, az élővilág, mint az édesvizekben, a Földközi-tenger vidékén vagy Egyiptomban. Ráadásul, mint mindent, az ilyen utat is lehet okosan szervezni: ez az öt nap Európa egyik legdrágább országában kevesebbe került, mint egy egyiptomi hét. Persze nem is úgy éltünk, mint ott, de láttunk valami mást, valami újat és érdekeset. Legközelebb viszont jó lenne hosszabb időt Skandináviában tölteni, hiszen ott aztán igazán minden adott a barangoláshoz, és végül csak kiderült az is, hogy időnként egy merülést is érdemes beiktatni.
Gonda Rudolf
Kapcsolódó képtár: Göteborg