Belevágtunk!
Felszerelések1/4. oldal
Ismét felbukkant tesztelő csapatunk az Újhegyi uszodában, ám ezúttal kizárólag hasított uszonyokkal tettünk próbát.

Mielőtt belemennénk az egyes uszonyok részletes értékelésébe, hasznosnak tűnik néhány szóban előre összefoglalni azt, amit a hasított uszonyokról tudni érdemes. A főleg USA-ban roppant divatos uszonyok kapcsán elsőre az áruk tűnik fel: még a legolcsóbbak is elég drágának számítanak. Hogy ebből mennyi a marketing, és mennyi a technológia, ezt megítélni nem könnyű, de valószínűleg a népszerűséget meglovagló bevételmaximálizálási szándék sokat nyom a latban.
Persze minden viszonylagos. Ha az uszony valóban sokkal jobb, akkor ár ide vagy oda, mégis sokaknak lehet megfontolandó választás: uszonyt nem cserélünk túl sűrűn. Jobb már elsőre testhezállót választani, mint később cserélni. A hasított uszonyok jellemzően a Nature´s Wing licencet átvéve készülnek. Az egyik legelső, és máig etalonnak számító Apollo BioFin uszonynál ismertté vált technológia lényege az, hogy az uszony pengéjének két széle merevebb, keményebb, míg a hasított, lágyabb penge ún. propellerhatása miatt könnyebb az úszás.
Apropó, úszás. A hasított uszonyokkal rövidebb mozdulatokkal kell krallozni, ha valaki ezt nem így teszi, nem sok öröme lesz az elvileg gyorsnak számító uszonyában. Tesztelőink figyelmét is felhívtuk erre, de mivel a merülések többségén nem a gyorsaság a meghatározó, ezért azt kértük, hogy próbálják ki az uszonyokat úgy, mint ha egy átlagos örömmerülésről lenne szó: lassú úszás, békázás, forgás mennyire kényelmes az adott uszonnyal.
Azt már a vízbeugrás előtt lehetett látni, hogy több szempontból is feloszthatóak az uszonyok. Az anyagot tekintve az Oceanic Vortex V12, az Atomic Aquatics SplitFin, a Tusa SF-8 X-pert Zoom esetén a gumi dominált, míg az Aeris Velocity Duo és a Seemann Sub XP pedig műanyag volt. Keménységet illetően a két alapvetően keményebb műanyag uszony mellett a Tusa tűnt merevebbnek.
Az írás a következõ lapon folytatódik!