Tesztek: maszk, mellény, lámpa
FelszerelésekAz eddig ruháiról ismert Bare két új terméke mellett kipróbálhattunk egy LED-es Ikelite lámpát is.

Manapság szinte mindenki a súlyintegrált mellényeket keresi, és a Black Jack is sok ólmot tud cipelni. Pontosabban: nagyon sokat. A két, nagyméretű, csattal (tehát mechanikusan, biztonságosan) rögzített oldalsó súlyzseb 6-6 kilót bír el, oldásuk is jól van megoldva. Hátul a palack mellett két kisebb, 2-2 kilóra méretezett súlyzseb is van, tehát összesen 16 kilóról beszélünk, amit most, a tavaszi szárazruhás merülések során ki is tudtunk használni. A mellényen még van két nagyobb, cipzáras, jól elérhető zseb, illetve két kicsi, egyéb tárgyak tárolására szolgáló rekesz is. Az inflátor hagyományos, de erősnek tűnő szerkezet. A vállszelep leeresztője természetesen előre van vezetve, és a mellény aljára is került leeresztő szelep. Az oktopusztartó rögzítését más mellényeken jellemzően a zseb felső részénél levő D-gyűrű használatával oldjuk meg, ezt ezen a mellényen nem találtuk.
Használat során nem okozott különösebb meglepetést, tette a dolgát. Egyértelmű volt a kezelése, zsebek használatát nem akadályozta az oldalanként 6 kiló ólom amit beleraktunk, az inflátorfej pontosan adagolta a levegőt, és külön tetszett, hogy a mellény magasság beállításhoz is van fül, és az emeléshez is. A súlyzseb behelyezése igényel némi gyakorlatot, elég mélyen van a csat ahová rögzül, de nem nehéz berakni.

A maszkpánt állítását egy nyomógomb egyszerűsíti le, és a csatot is kellően erősre méretezték. A csepp formájú ablak miatt valamelyest nagyobb a látótér lefelé, a tipikus kétablakos maszkok között az átlagosnál talán egy árnyalattal kevésbé korlátozza így a kilátást a keret. Tapasztalatunk szerint a jó illeszkedése miatt kellemes választás lehet a hagyományosabb búvármaszkot keresők számára a Bare Duo.
Manapság szinte mindenki a LED technológiájú búvárlámpákat részesíti előnyben. Nagy fényerő, hosszú használati idő- gyakorlatilag csak előnyei vannak. Az Ikelite a kategória egyik legnevesebb gyártója, és ezért kíváncsian vettük kézbe a C-Lite 8 modellt. A több színben kapható, igényesen kialakított burkolathoz egy markolat csatlakozik, aminek köszönhetően kifejezetten praktikus a víz alatt a lámpa. Három, egyenként 5 wattos LED van a lámpában, ezek együttes fényereje kifejezetten meggyőző, a fénykör nem nagyon nagy, de azon belül egyenletesen erős a világítás. A lámpa 8 darab baby elemmel működik, ami soknak tűnik, cserébe viszont akár két túrát is végig lehet csinálni a lámpával, elemcsere nélkül.

A víz alatt dől el természetesen, mennyire mondható jól használhatónak egy búvárlámpa. Nos, a fényerőnek köszönhetően nem kellett pár centis közelségbe menni a megvilágítandó dolgokhoz, hanem normális távolságból lehetett nézelődni és megfigyelni a tenger mélyének valódi színvilágát. A műanyag burkolat miatt a lámpa kifejezetten könnyű a víz alatt, és mérete is kellően kompakt. A kapcsoló nagyon jól kezelhető vastag kesztyűben is. Összességében kis méretéhez képest nagyon jó fényerejű, jól kezelhető lámpát ismertünk meg az Ikelite C-Lite 8 modellben, ami ismét bizonyította, miért szeretjük a LED-lámpákat. Az kérdéses, ki mennyire preferálja a 8 elemes megoldást, de ezt már mindenki egyéni ízlése alapján ítéli meg. Van ennek is előnye, hiszen könnyen lehet tartalékot szerezni, és ezekből is létezik tölthető, ám az ilyen drágább lámpáknál sokan jobban szeretik az akkumulátoros megoldást. Megítélésünk szerint nincs jó vagy rossz választás- az biztos, hogy a C-Lite 8 tudja mindazt, amit egy ilyen lámpától el lehet várni.
A tesztfelszereléseket az Aquanauta Búvárcentrumnak köszönhetjük.
GR